Kolonoskopia

Vyšetrenie: Kolonoskopia

Vyšetrenie dolnej časti tráviaceho traktu (hrubého čreva a v prípade potreby aj krátkej časti tenkého čreva) optickým ohybným prístrojom (endoskopom). Endoskopické vyšetrenie hrubého čreva (podľa rozsahu rektoskopia, sigmoidoskopia, kolonoskopia) umožňuje lekárovi priamo odhaliť zápal sliznice čreva, výrastky – polypy, nádory, vredy, krvácanie, črevné vydutiny – divertikuly a ďalšie zriedkavejšie ochorenia. Veľký význam má hlavne pri vyhľadávaní skorých príznakov rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Výhody vyšetrenia

Výhodou kolonoskopie je aj možnosť odobrať vzorku zo sliznice čreva (biopsia), ktorá je potrebná na presné stanovenie diagnózy. Kolonoskopia nezaťažuje organizmus radiačným žiarením, ako je to napríklad u CT vyšetrenia. Podľa endoskopického nálezu je v niektorých prípadoch potrebné vykonať polypektómiu – odstránenie slizničného výrastku (polypu). Vykonáva sa nasadením slučky na polyp, jej postupným utiahnutím a tzv. spálením pomocou elektrického prúdu.

Pri prejavoch krvácania je možno previesť zákrok, ktorý vedie k zastaveniu krvácania. Krvácanie sa zastavuje opichom sliznice (aplikácia liekov na zastavenie krvácania ihlou), nasadením klipu (kovová svorka), alebo pomocou koagulačného elektrického prúdu. Odoberatie vzorky, odstránenie polypu, či zastavenie krvácania je nebolestivé.

Pred vyšetrením v rámci pohovoru je nevyhnutné, aby pacient uviedol vážnejšie ochorenia, alergie a užívanie liekov, hlavne tých, ktoré ovplyvňujú srdcovocievny systém a zrážanlivosť krvi. Ku výkonu je potrebné priniesť výmenný lístok, výsledky odberov krvi, ktoré Vám odporučíme pri objednávaní a kompletnú zdravotnú dokumentáciu.

Príprava pred kolonoskopiou

K vyšetreniu je potrebná dôkladná príprava s očistou hrubého čreva. Pokyny k nej dostanete pri objednávaní. Podstatou je tekutá diéta a vyčistenie hrubého čreva preháňadlom. Kvalita vyšetrenia je závislá na kvalite prípravy a je mimoriadne dôležité venovať jej dostatočnú pozornosť.

Priebeh vyšetrenia

V deň vyšetrenia ostanete nalačno. Na vyšetrovacie lôžko sa uložíte na ľavý bok, chrbtom k vyšetrujúcemu personálu. Okolie konečníka a koniec kolonoskopu sa potrie znecitlivujúcim gélom, aby bolo jeho zavádzanie hladké a nebolestivé. Vyšetrujúci lekár Vám zavedie kolonoskop do konečníka, budete vyzvaný, aby ste ľahko zatlačili ako na stolicu, tým sa uvoľní konečníkový zvierač. Zavádzanie cez esovitú kľučku (colon sigmoideum) môže byť nepríjemné. Tento pocit je individuálny, pretože každý človek má iný prah bolesti. Počas vyšetrenia je niekedy potrebné pacienta polohovať (otočiť na chrbát alebo na pravý bok). Brucho pacienta býva pri vyšetrení mierne nafúknuté, pretože cez prístroj sa vháňa do čriev vzduch, aby lekár získal čo najlepší obraz (ak je črevo prázdne, steny čreva sú na seba nalepené). Vyšetrenie celého hrubého čreva trvá asi 30-45 minút v závislosti od uloženia hrubého čreva. V prípade polypektómie sa môže vyšetrenie predĺžiť.

Kolonoskopia v sedácii / celkovej anestéze

Kolonoskopické vyšetrenie môže byť nepríjemné a niekedy bolestivé. Týmto pocitom môžete predísť podaním tzv. analgosedácie alebo intravenóznou anestéziou. Vyšetrenia touto formou robíme na žiadosť pacienta. Sedácia sa realizuje formou vnútrožilového podania midazolamu (Dormicum). Celková anestéza sa realizuje vnútrožilovým podaním krátkodobo-účinkujúceho anestetika cestou anesteziológa. Pacient je počas výkonu monitorovaný, následne sledovaný na ambulancii. Domov je prepustený len v doprovode sprevádzajúcej osoby. Po výkone nemôže 24 hodín riadiť motorové vozidlo.

Čo môžete od vyšetrenia očakávať?

Vyšetrenie sa realizuje u pacientov s problémami s vyprázdňovaním, bolesťou brucha, prešetrujú sa príznaky ako je chudokrvnosť (anémia), prítomnosť krvi v stolici (skryté – okultné krvácanie alebo voľným okom viditeľná krv), prípadne sa hľadá súvis s nevysvetliteľnými chorobnými príznakmi (strata hmotnosti, zvýšená telesná teplota, …). Vyšetrenie je jedinečnou možnosťou, ako predchádzať nádorovým ochoreniam hrubého čreva a včas ich zachytiť. Včasné odstránenie nezhubného polypu zabraňuje vzniku rakoviny. Nie sme však schopní zabrániť opakovanému výskytu polypov.

Pýtajte sa nás kedykoľvek na všetky otázky a nejasnosti, ktoré z vyšetrenia vyplývajú: Je vyšetrenie nutné? Existujú iné možnosti vyšetrenia? Má vyšetrenie komplikácie? …

Po vyšetrení

Pacient spravidla odchádza na toaletu a snaží sa vypustiť vzduch nahromadený pri vyšetrení. Po vyšetrení je vhodné pobudnúť asi 20 minút v čakárni, následne môžete odísť domov, najideálnejšie v doprovode blízkej osoby. V prípade, že Vám bol podaný liek na upokojenie, v deň vyšetrenia neriaďte motorové vozidlo a vyhýbajte sa činnosti, ktorá vyžaduje zvýšenú pozornosť. Odchod domov v tomto prípade je možný iba v sprievode druhej osoby. Vyhýbajte sa zvýšenej fyzickej aktivite, zotrvajte v pokoji. Po vyšetrení môžete jesť ľahkú stravu v menších porciách, vyhýbajte sa alkoholu, strukovinám a kapuste.

Komplikácie  a riziká vyšetrenia

Endoskopické vyšetrenie hrubého čreva je dnes bezpečnou vyšetrovacou metódou, avšak ako každé invazívne vyšetrenie má aj určité riziká. V zriedkavých prípadoch môžu nastať komplikácie, napr. alergická reakcia na lieky podávané v rámci prípravy na vyšetrenie (preto informujte lekára o alergii na lieky). Perforácia – pretrhnutie čreva vzniká najčastejšie pri závažnom náleze na čreve, napr. pri prítomnosti divertikulu (výchlipky čreva), oslabenej stene čreva rôznymi chorobnými procesmi, anatomickými zmenami po vnútrobrušných operáciach alebo pri nadmernom tlaku pri zavádzaní kolonoskopu. Krvácanie môže vzniknúť najmä pri polypektómii alebo odoberaní vzoriek tkaniva a spravidla sa ošetruje ešte počas výkonu. Niektoré komplikácie si môžu vyžiadať hospitalizáciu, prípadne urgentný chirurgický zákrok. Závažné komplikácie sú však veľmi vzácne.